Článek v Kolínském deníku ze dne 25.4.2015

21.06.2016 13:07

Vlčí důl se vanilkových toxinů nezbaví

Zásmuky - Zásmučtí nebudou pokračovat v sanaci Vlčího dolu. Lokalita na Kolínsku, která je kontaminovaná syntetickým ethylvanilinem, se tak v nejbližší době zátěže nezbaví. Na přerušení akce se zastupitelstvo domluvilo v době, kdy se dozvědělo, že by město ze své kasy mělo zaplatit korekci ve výši deseti procent, což odpovídá přibližně deseti milionům korun.

25.4.2015

 

Autor: DENÍK

Jak řekl starosta, sankci uvalilo ministerstvo financí, které až v tuto dobu zjistilo, že Zásmuky údajně pochybily při výběrovém řízení na počátku celé akce. Podle ministerstva financí bylo výběrové řízení špatně provedené. Město údajně nedodrželo pravidla.

„Jen pár týdnů po volbách jsme se museli rozhodnout, zda pokutu akceptovat, stavět a nemít pokrytých deset milionů. V listopadu jsme se tedy rozhodli, že stavět nebudeme," řekl starosta města Josef Krombholz.

Kraj žádal o zvážení situace

V celé akci byl zaangažovaný také Středočeský kraj, který se měl na akci podílet 10 miliony korun z havarijního fondu pro životní prostředí. Ten město žádal o zvážení situace, proto se Zásmuky začaly problémem znovu zabývat a o ukončení definitivně rozhodly až v únoru.

„Kraj nám nabídl, že nám pomůže s pokrytím oněch deset milionů," prozradil starosta. Zásmuky tak začaly řešit, kde vzít peníze, které by zatím muselo pokrýt město, když mělo nezávazný příslib od Středočeského kraje.

„Původní slib, že to Zásmuky nebude stát ani korunu, z toho vypadl," řekl Josef Krombholz. „Nakonec jsme se i přes původní usnesení rozhodli hledat cesty, jak finance najít," řekl Josef Krombholz.

Městu byl přislíbený dodavatelský úvěr, kraj přislíbil finance, navíc tím, že by se zkrátila doba stavby, sanační čerpání a monitoring, by byla nižší také finální částka za akci. Město by tak nakonec nemuselo shánět 10 milionů na pokrytí sankce, ale méně.

Příslib kraje byl nezávazný

Opoziční zastupitel Jan Tylk tvrdí, že starostu zastupitelstvo města 26. ledna 2015 pověřilo prověřit možnost znovuzískání dotace a možnost zkrácení monitoringu bez sankcí.

„Toto však starosta neprověřil, což bylo pro nás posledním potvrzením správnosti našeho rozhodnutí pro pokračovaní akce nehlasovat. Také příslib, že město by mohlo v budoucnu obdržet příspěvek od Středočeského kraje, byl nezávazný. Zástupce kraje přislíbil, že dá na jednání výboru návrh na dodatečný příspěvek kraje ve výši 5 milionů korun. Pravděpodobnost schválení odhadoval na padesát procent," dodal Jan Tylk.

Starosta Josef Krombholz však míní, že požadavky usnesení zastupitelstva města zajistil dostatečně a v rámci svých možností. „Něco by to Zásmuky stálo, ale zbavili bychom se ekologické škody," myslí si starosta města o pokračování akce.

Opozice měla obavy z dalších sankcí

Jenže zastupitelé rozhodli jinak. Sedm z nich sice hlasovalo pro pokračování v akci, proti však stáli čtyři zastupitelé, kteří s pokračování nesouhlasili a tři zastupitelé se zdrželi hlasování. Akce byla tedy zastavená, protože pro pokračování nehlasovala nadpoloviční většina zastupitelů. „Navrhl jsem odklad hlasování, jelikož jeden zastupitel se jednání nezúčastnil," řekl opoziční zastupitel Jan Tylk.

Sám se zdržel hlasování. Navrhoval však, aby se tedy hlasování odročilo a ti, co jsou pro pokračování sanace, by v případě pokračování akce vzali veškerá rizika na sebe. Hlasování se však neodročilo.

Opozice, která nechtěla v akci pokračovat, měla obavy z dalších sankcí. „Měli jsme obavy, že bude město kromě těch 10 milionů platit ještě další podstatně vyšší sankce, protože bez odsouhlasení změny stále platila původní smlouva, jejichž harmonogram nebylo možné spojit splnit, " hovořil Jan Tylk za opozici.

Občané se bouří, sepsali petici

V současné době je tedy již jasné, že město dotaci odmítlo a v sanaci Vlčího dolu se pokračovat nebude. To se však nelíbí některým obyvatelům Zásmuk, například manželům Markétě a Jiřímu Michálkovým.

Ti sepsali petici, která byla k dispozici na městském úřadě. Pod ní by se měli podepsat všichni ti, kteří nesouhlasí s rozhodnutím vedení města. Cílem však není zvrátit již nevratné rozhodnutí, ale zjistit, co bude s lokalitou dál. „Chceme zjistit, jakým způsobem se to bude řešit, kde chtějí zastupitelé vzít znovu peníze. Zkrátka aby nám řekli, co bude dál," konstatovala Markéta Michálková.

Manželé si navíc myslí, že takovou dotaci město již nezíská. Veřejně se k situaci manželé Michálkovi začali vyjadřovat až v březnu. „Kdybychom tušili, že to takhle dopadne, tak jsme se do toho pustili už dřív," přiznala Markéta Michálková. „Jde jen o to zjistit, kde na to chtějí vzít peníze, a kdy se to bude dělat, nebo co se s tím bude dělat. Ale od opozice jsme neslyšeli nic konstruktivního," řekl Jiří Michálek.

Postoj manželů Michálkových ocenil starosta, který prý fandí tomu, že někdo dokázal dát své hledisko na papír. „Byli jedni z mála, kdo měl odvahu se veřejně vyjádřit," řekl Josef Krombholz.

Chtějí získat novou dotaci na sanaci

A jak to tedy zastupitelé vidí do budoucna? Podle starosty Josefa Krombholze se v budoucnu zastupitelé budou muset dohodnout, zda budou znovu žádat o dotace a za jakých podmínek. „Musíme si říct, zda jsme smíření s tím, že do toho město bude muset něco vložit," konstatoval starosta. Podle jeho slov je to otázka na jednání.

„Osobně bych rád podal znovu žádost o dotaci, ale všichni si musí uvědomit, do čeho půjdeme. Je to dlouhodobé rozhodnutí. Tři roky jsme zahodili a teď se k tomu musíme vrátit s klidnou hlavou," myslí si Josef Krombholz.

Obdobné smýšlení o budoucnu má také opozice. Podle Jana Tylka je třeba zkusit žádat o novou dotaci. „To že nám není stav Vlčího dolu lhostejný, jsme již několikrát veřejně uvedli, stejně tak, že jako jedinou možnost vidíme znovu žádat o dotaci. Proto nechápeme smysl petice," vyjádřil se Jan Tylk k vzniklé petici.

Kraj považuje sanaci Vlčího dolu za důležitou akci 
Město Zásmuky odstoupilo od sanace Vlčího dolu. Kontaminace syntetickým ethylvanilinem tak bude město trápit i nadále. Do akce měl investovat i Středočeský kraj. Ten se snažil o to, aby město situaci zvážilo opravdu pečlivě. 

„Informaci, že město Zásmuky od akce ustupuje, máme. Je nám to velice líto, sanaci skládky ve Vlčím dole jsme považovali a stále považujeme za velice důležitou," předeslal náměstek středočeského hejtmana pro oblast životního prostředí Marek Semerád. 

„Zastupitele jsem osobně přemlouval, dvakrát jsem byl na jejich zasedání, nicméně akci odmítli. Peníze, které na ni byly určené, se vrátí do havarijního fondu a budou k dispozici dalším žadatelům," uvedl Marek Semerád. 

„Rozhodnutí zásmuckých zastupitelů nás překvapuje, ale respektujeme jej, i když nás to velmi mrzí," dodal Marek Semerád.
Zdroj: https://www.denik.cz/stredocesky-kraj/vlci-dul-se-vanilkovych-toxinu-nezbavi-20150425.html