Převolební tahák

Jak křížkovat, proč to moc nezmění a jak to dopadne

 

  1. Jak křížkovat, aby byl hlas platný?

Křížkováním vyjadřujete preferenci konkrétním kandidátům, klidně i napříč kandidujícími stranami. Jsou tři možnosti, jak křížkovat, aby váš hlas zůstal platný a aby komise zároveň vzala v potaz, které kandidáty jste preferovali.

První možností je zakřížkovat čtvereček v záhlaví sloupce, tedy volit stranu jako celek. (Pokud byste takto zaškrtli dvě či více stran, hlas bude neplatný.) Tím dáte hlas každému kandidátovi této strany, nejvýše ale tolika lidem, kolik je voleno členů zastupitelstva ve vaší obci. Počet volených členů zastupitelstva je uveden v záhlaví hlasovacího lístku.

Druhým způsobem je rozdat křížky preferovaným kandidátům napříč stranami (křížky uděláte v rámečcích vedle jmen). Není přípustné udělat více křížků, než kolik je voleno zastupitelů - tím by se hlas stal neplatným. Nevyužít všechny křížky možné je, takový hlas zůstává platný.

Třetí cestou je zakřížkování strany a k tomu křížkování jednotlivých jmen u jiných stran. V tomto případě nemá smysl křížkovat v rámci zakřížkované strany ještě jednotlivce (hlas by sice zůstal platný, k těmto křížkům se ale nepřihlíží). Takto zvolíte preferované kandidáty jiných stran a dále kandidáty zakřížkované strany v pořadí dle hlasovacího lístku.

Příklad: Volič zakřížkuje stranu A, tři kandidáty strany B a jednoho kandidáta strany C. Zastupitelstvo má 15 členů. Volič tak zvolil tři kandidáty strany B, jednoho ze strany C a dále 11 (dopočet do počtu členů zastupitelstva) ze strany A, konkrétně kandidáty s pořadovým číslem 1 až 11 na seznamu.

  1. Jakou váhu má křížek?

Relativně malou. Raději si nedělejte velké naděje, že voliči vyzbrojení křížkovací municí dají politikům ve velké míře najevo - tak jako při kroužkování u voleb do Sněmovny - s kým jsou spokojeni, s kým ne, a že křížkování hodně promluví do toho, kdo z té či oné strany v zastupitelstvech zejména větších měst usedne.

Ačkoliv totiž volební systém vypadá tak, že člověk volí jednotlivé kandidáty, v praxi dává spíše hlas dané straně a tomu, jak svou kandidátní listinu sestavila - zejména ve velkých městech. „Kandidát má šanci na mandát pouze tehdy, pokud získá o deset procent hlasů více, než je průměr na kandidátní listině. Což je obrovský problém hlavně ve velkých zastupitelstvech,“ řekl Lidovým novinám politolog Tomáš Lebeda.

Technicky vzato je tak možné, že volič zaškrtne sympatického politika z některé strany, ale ve skutečnosti tím podpoří lídra ze stejné kandidátní listiny, který však už voliči sympatický není. Síla křížků je zkrátka trochu iluzorní.

Tím vás ovšem nenavádíme, abyste na křížkování jednotlivých kandidátů napříč stranami rezignovali - jen je dobré vědět, že křížky nejsou nijak zvlášť mocná zbraň. Také platí, že v malých obcích je křížkování napříč stranami o něco účinnější při prosazení „těch správných“ kandidátů.

 

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/predvolebni-tahak-krizky-vysledky-dtb-/domaci.aspx?c=A141008_153338_domaci_jw#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=top6